اجزای کیت تسمه تایم

در کیت تسمه تایم اجزایی چون هرزگرد متحرک یا بلبرینگ تایم و هرزگرد ثابت وجود دارد. قطعات این اجزا مانند تسمه و بلبرینگ ها دارای طول عمرمعینی بوده و در زمان سر رسید طول عمر این قطعات، نیاز به تعویض وجود دارد.

تسمه تایم هایی با برند های متفاوت مانند تسمه تایم دایکو ایتالیا و تسمه تایم پاور گریپ بلژیک دارای تفاوت در مدت طول عمر بوده زیرا کارخانه های متفاوتی آن‌ها را تهیه می‌کنند. اما میانگین زمان مناسب برای تعویض تمامی تسمه تایم ها ۴ سال یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر است. بعد از این زمان تسمه پوسیده و دچار پارگی می‌شود.

دقت کنید که حتی اگر از خودرو استفاده نکنید هم بعد از 4 سال لاستیک تسمه تایم دچار پوسیدگی خواهد شد و پاره شدن آن باعث آسیب دیدن موتور خودرو خواهد شد.

نحوه قرار گیری کیت تسمه تایم

دندانه های تسمه تایم باید در جای مخصوص و دقیق خود قرار بگیرد در غیر این صورت در زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها تغییر ایجاد می‌شود. این تغییر موجب اختلال در خودرو شده و آسیب هایی به موتور خودرو وارد می‌کند.

نتایج پاره شدن تسمه تایم یا خرابی بلبرینگ ها

پارگی تسمه تایم در خودروهای مختلف پیامدهای متفاوتی خواهد داشت. در برخی خودروها باعث خاموش شدن ماشین و در برخی دیگر سبب کج شدن سوپاپ ها و در نتیجه نیاز به باز کردن کامل سرسیلندر می شود. در برخی نیز در زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها و یا بالا و پایین رفتن پیستون ها اثر گذار بوده و موتور خودرو را با خسارات جدی مواجه می‌سازد. به همین دلیل بهتر است در زمان استاندارد اقدام به تعویض این قطعه کنید تا درگیر هزینه های سنگین تعمیر موتور خودرو نشوید.

چرا باید کیت تسمه تایم را همزمان تعویض کرد

یکی از دلایلی که شما را به تعویض کیت تسمه تایم (تسمه تایم، هرزگرد و بلبرینگ تایم) به صورت یکجا توصیه می‌کنیم مستهلک شدن همه قطعات کیت به مرور زمان است. وقتی تسمه استفاده شده و دچار پوسیدگی می‌گردد، قطعات دیگر همچون بلبرینگ تایم و هرزگرد نیز استفاده و مستهلک شده و به پایان عمر مفید خود نزدیک شده‌اند. به همین دلیل به جای تعویض تسمه و بلبرینگ ها در چند مرحله با خرید کیت تسمه تایم و تعویض همزمان آن‌ها علاوه بر پرداخت هزینه کمتر بابت خریداری قطعات، مبلغ کمتری نیز به عنوان دستمزد به مکانیک و تعمیرکار خودرو خود پرداخت خواهید کرد.

نکات مهم تعویض کیت تسمه تایم

 • در خودروهایی که همواره کارکرد بیشتری نسبت به دیگر خودروها دارند، این قطعه قبل از چهار سال و یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد.
 • نکته مهم در تعویض تسمه تایم که باید به آن دقت نمود، بهتر است تسمه تایم همزمان با کیت کامل تسمه تایم تعویض شود.
 • تسمه تایم و تسمه دینام دارای عمر برابری بوده بنابراین همزمان با یکدیگر تعویض می‌شوند.  

عوامل موثر بر خرابی و یا پارگی تسمه تایم

تسمه تایمینگ با گذشت زمان دچار خوردگی و در نهایت خرابی یا پارگی می شود، و نیاز به تعویض دارد. بنابراین ما موظف هستیم در نگهداری و تعویض این قطعه مهم و کاربردی حساسیت و دقت بیش تری به خرج دهیم، زیرا در صورت پاره شدن تسمه تایم سوپاپ ها که به سر پیستون برخورد کرده کج می‌شوند و هزینه و خسارات سنگینی به خودرو وارد می‌نمایند.

 از جمله عواملی که موجب خرابی یا پارگی تسمه تایم می‌شود، مواردی چون:

 • ریختن سیالات بر روی سطح  تسمه تایم(مانند روغن، گریس و یا ضدیخ)که باعث خورده شدن این قطعه می‌شود
 • تنظیم نبودن دقیق هرزگرد ها و بلبرینگ های تسمه تایم
 • شل بودن تسمه تایمکه موجب کشیده شدن،ساییدگی، ترک خوردن و پارگی تسمه تایم می‌شود.
 • خرابی بلبرینگ و هرزگرد هااز دیگر عوامل فرسودگی و خرابی تسمه تایم است که باعث چرخش نامناسب و نامطلوب تسمه تایم شده و در نهایت سبب کشیده شدن و پارگی تسمه می‌شود.
 • تغییرات شدید دماییبر کیفیت و سلامت تسمه تایم اثر سوء داشته و موجب آسیب، پوسیدگی و خرابی تسمه تایم می‌شود. زیرا تسمه تایم ها تنها دمای ۳۴ تا۸۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کنند.
 • رانندگی با دور موتور بالا و تیک آف های مکررعمر مفید تسمه تایم را کاهش می‌دهد.  
 • عدم استفاده از دنده مناسبهنگام رانندگی یکی دیگر از عوامل تخریب تسمه تایم است. اگر در سر بالایی ها اصطلاحا از دنده مرده استفاده شود، فشار بسیاری بر سوپاپ ها وارد می‌شود و سبب ایجاد اختلال در چرخش میل بادامک و در نهایت آسیب زدن به تسمه تایم می‌شود.

نشانه های بروز اشکال در نحوه عملکرد تسمه تایم

 1. در زمان متوجه شدنلرزش غیر عادی در موتور به کمک دنده های سبک تر سرعت خودروی خود را افزایش دهید. در صورت احساس لرزش غیر عادی در موتور خودرو تسمه تایم باید چک شود.
 2. ایجاد مشکل در هنگام استارت و حرکت خودرونشانه ای از اشکال در عملکرد کیت تسمه تایم است. این نشانه حاکی از آن است که چرخش دقیق میل لنگ و باز و بسته شدن مناسب سوپاپ های ورود و خروج گاز دچار مشکل شده است.
 3. همچنینصدای ضربه در زیر کاپوت در حین رانندگی غیر عادی بوده و احتمالا مربوط به برخورد تسمه تایم به کاپوت می‌شود که  شل شدن تسمه تایم را در پیش دارد.
 4. خروج بیش از اندازه دود از اگزوز خودرونشان از آن دارد که موتور برای به حرکت در آوردن قطعات خود فشار زیادی را متحمل می‌شود.
 5. از عوامل سطحی در تشخیص عیب تسمه تایم می‌توان بهترک خوردگی و پوسیدگی این قطعه اشاره کرد که در نهایت به پارگی تسمه تایم ختم می‌شود. با بروزاین اتفاق عملکرد به موقع سوپاپ ها مختل شده، سوخت و هوا در زمان معین وارد سیلندر نمی شوند و اثرات منفی در احتراق و حرکت موتور را موجب می‌شوند.
 6. روشن نشدن خودرواز موارد دیگر تشخیص اشکال در تسمه تایم است که ما را ترغیب می‌کند که این قطعه را بررسی کنیم.
 7. نشانه ی دیگرنشت روغن از کاور تسمه تایم و یا از جلوی خودرو است و از آنجا که کاور تسمه تایم با یک سری پیچ و مهره محافظت می‌شود، نشت روغن باعث شل شدن تسمه تایم می‌شود.

زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف

زمان تعویض تسمه تایم در خودرهای مختلف متفاوت است ، به عنوان مثال:

در مورد پراید این میزان تا حدود 50 هزار کیلومتر، پژو ۴۰۵ حدود 60 هزار کیلومتر، زانتیا حدود ۶0 هزار کیلومتر، تندر۹۰ حدود 50 هزار کیلومتر، خودروی مگان 50 هزار کیلومتر، ریو حدود50 هزار کیلومتر، مزدا حدود 60 هزار کیلومتر و تویتا کرولا حدود 70 هزار کیلومتر است بسته به نوع و جنس تسمه تایم متفاوت است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *