تسمه های V شکل خودرو

ساختار تسمه دینام یا تسمه پروانهتسمه دینام یا تسمه پروانه اگر به صورت یک بدنه و به صورت تسمه مارپیچ استفاده شوند و یا دو مورد مجزا باشند در هر صورت نوعی تسمه انتقال نیرو محسوب می شوند. تسمه های انتقال نیرو تسمه های V شکل هستند. به این تسمه ها کمربندهای V-BELT می گویند. دلیل این نامگذاری شکل مقطع V شکل است که شکل ذوزنقه ای دارد. این فرم آن را به بند تبدیل می کند که باعث می شود بهتر روی کیف پول شما بنشیند و کشش خوبی ایجاد کند. برخی از این کمربندها از یک طرف صاف و مسطح و از طرف دیگر شیاردار هستند. سطح صاف در داخل کمربند قرار می گیرد. طول تسمه پروانه معمولاً با توجه به ساختار انتخاب می شود اجزای فنی خودرو تسمه پروانه ای یا تسمه دینام از ترکیب نخ، الیاف طبیعی و پلاستیک ساخته می شود. به این ترتیب الیاف و نخ ها به هم کشیده شده و لایه پلاستیکی آنها را می پوشاند و محافظت می کند.گمان می رود که در هنگام تعمیرات خودرو درباره تسمه دینام یا تسمه پروانه شنیده باشیم. ممکن است فکر کنید که این دو جدا هستند و عملکردهای جداگانه ای دارند. اما این دو کمربند در واقع یک تکه هستند که دو نام متفاوت برای آن پیشنهاد شده است. تسمه دینام بیشتر در موتورهای عرضی و تسمه پروانه بیشتر در موتورهای طولی استفاده می شود.

در موتورهای طولی که از تسمه پروانه استفاده می کنند، یکی از وظایف تسمه چرخاندن پروانه است و در موتورهای عرضی.. که از تسمه دینام استفاده می کنند، پروانه فن توسط یک موتور DC می چرخد.

در موتورهای طولی که از تسمه پروانه استفاده می کنند، یکی از وظایف تسمه چرخاندن پروانه است و در موتورهای عرضی که از تسمه دینام استفاده می کنند، پروانه فن توسط موتور DC می چرخد.

قطعات مختلف خودرو مانند پمپ آب، پمپ روغن، دینام و سیستم تهویه مطبوع. این تسمه دارای یک قرقره یا قرقره مخصوص است که به میل لنگ متصل می شود. با پیچاندن تسمه به دور این قرقره، نیروی میل لنگ به آن منتقل می شود. به این ترتیب وقتی موتور شروع به کار می کند و میل لنگ می چرخد، شروع به حرکت کرده و گشتاور موتور را به اجزای موجود در مسیر خود منتقل کرده و متوقف می شود.تسمه دینام یا تسمه پروانه یا تسمه مارپیچ نوعی تسمه انتقال قدرت است که وظیفه انتقال گشتاور موتور را به عهده دارد. قطعات مختلف خودرو مانند پمپ آب، پمپ روغن، دینام و سیستم تهویه مطبوع. این تسمه دارای یک قرقره یا قرقره مخصوص است که به میل لنگ متصل می شود. با پیچاندن تسمه به دور این قرقره، نیروی میل لنگ به آن منتقل می شود. به این ترتیب وقتی موتور شروع به کار می کند و میل لنگ می چرخد، شروع به حرکت کرده و گشتاور موتور را به اجزای موجود در مسیر خود منتقل می کند و با توقف موتور متوقف می شود.

 

این توضیح کوتاه تا حدودی اهمیت این کمربند را نشان می دهد. زیرا ایجاد هرگونه مشکل در این تسمه باعث توقف آن می شود.تسمه پروانه معمولاً در قسمت جلو بسته می شود وعملکرد تمام اجزای مربوط به آنها. تسمه دینام می تواند یک یا دو تسمه جداگانه باشد که حول اجزای ذکر شده می چرخند. و وقتی یکی باشد به آن کمربند مارپیچ می گویند. زیرا در طول مسیر خود به دور چندین سیم پیچ می پیچد و ظاهری پیچ در پیچ به خود می گیرد. در موتورهای طولی, تسمه پروانه معمولاً در قسمت جلو بسته می شود و نزدیک رادیاتور و سر میل لنگ است و تسمه دینام در سمت چپ موتور و سر میل لنگ قرار دارد.

تسمه های V شکل خودرو که به صورت قالب تولید می شوند و معمولاً آجدار یا آجدار هستند، در برابر حرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن هستند. یکی از دلایل مقاومت آنها در برابر تغییرات طولی این است که می توان از چند تسمه با هم استفاده کرد. این تسمه ها به دلیل انعطاف پذیری بالا، نشستن مناسب در شیار فولی و حرارت کمتر در حین کار، عمر مفید بالایی دارند.

سیستم شماره گذاری تسمه های V شکل


این سیستم شماره گذاری شامل کدی است که عرض بالایی و طول مفید بیرونی کمربند را پوشش می دهد.
به عنوان مثال: AVX13 x 1350
AVX13 = عرض بالایی بر حسب میلی متر
1350mm = محیط خارجی بر حسب میلی متر (La)
اولین رقم شماره تسمه کدی برای عرض بالایی بر حسب میلی متر است.

 

 

این سیستم شامل کدهای زیر می باشد:
AVX10/9.5
AVX13/12.5
AVX17
این سیستم شامل کدهای زیر است:
AVX10/9.5
AVX13/12.5
AVX17
AVX22AVX22

Length (mm)

(mm) Height

Upper belt width (mm)

belt section

500-3180

8

10.3

AVX10/9.5

510-3190

9

13

AVX13/12.5

525-3200

11

17

AVX17

525-3200

13

22

AVX22

 


کاتالوگ محصولات را دانلود کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *