تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم یک تسمه لاستیکی چندلایه ومسلح به نخ های مخصوص بافته شده است که در حقیقت رابط میان میل‌لنگ و میل‌سوپاپ محسوب می‌شود یعنی طوری تنظیم شده که با چرخش میل‌لنگ، میل‌سوپاپ را هم می‌چرخاند و البته باعث حرکت سوپاپ‌ها می‌شودبه همین دلیل بنام تسمه همزمان هم نامیده می شود. تسمه تایم را باید جزوی از قطعات موتورهای احتراق داخلی به حساب آورد. استفاده از تسمه تایم را مربوط به سال ۱۹۴۵ مرسوم شد، اما اولین بار در سال ۱۹۶۲ در موتور اتومبیل به شکل انبوه از تسمه تایم استفاده شد.

تسمه تایم یک جزء اساسی در خودرو محسوب می‌شود که عملکرد مهم احتراق در موتورخودرو را تسهیل می‌کند. این تسمه همچنین گردش میل سوپاپ و میل لنگ را هماهنگ می‌کند. میل سوپاپ یا میل بادامک از اجزای خودرو است که وظیفه بازکردن و بستن سوپاپ ها را بر عهده دارد و تسمه تایم، میل لنگ و میل سوپاپ را با هم مرتبط می‌سازد.اگر به خواهیم به عبارت دیگر چگونگی عملکرد تسمه تایم را توضیح دهیم باید بگویم که این قطعه با هماهنگ کردن سرعت چرخش میل‌لنگ با میل سوپاپ، زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها را تنظیم می‌کند..

از آنجایی که کار تسمه تایم تنظیم زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ‌ها است، هرگونه لغزش این تسمه روی فولی متصل به میل‌لنگ یا میل سوپاپ باعث اشکال در عملکرد موتور می‌شود، به همین دلیل روی این تسمه دندانه‌هایی وجود دارد که این دندانه‌ها روی فولی‌های دندانه‌دار قرار می‌گیرد و بدینوسیله هیچ لغزشی صورت نمی‌گیرد. وجود همین دندانه‌ها باعث شده که نصب کردن تسمه تایم به سادگی تسمه‌های دیگر مثل تسمه دینام نباشد. کافی است تسمه تایم چند دندانه جابه‌جا نصب شود یا اساس این دندانه‌ها در محلی اشتباه قرار گیرند، آن وقت آسیبی جدی به موتور وارد خواهد شد. به همین دلیل تعویض تسمه تایم باید توسط یک مکانیک و تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود و انجام این کار را نباید به هر کسی سپرد. در موتورهای چهارزمانه، به ازای هر دو دوری که میل‌لنگ می‌چرخد، میل‌ سوپاپ یک دور خواهد چرخید که این هماهنگی به واسطه تسمه تایم انجام می‌شود.

خصوصیت تسمه های تایم

انواع تسمه تایم به لحاظ شکل دندانه

نحوه تعویض تسمه تایم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *